Certyfikat ISO w branży medycznej - zalety wdrożenia

Normy zarządzania jakością, to rozwiązanie pozwalające na ujednolicenie procesów przeprowadzanych w organizacji. Wdrożenie certyfikatów ISO z każdym rokiem zyskuje na popularności praktycznie w każdej branży. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wymierne korzyści wynikające ze zmian w instytucji, które zostały wdrożone w związku z certyfikacją. Wdrożenie norm zarządzania jakością, sumienne przestrzeganie ustalonych procedur i wprowadzanie koniecznych zmian, pozwala nie tylko na uzyskanie i zachowanie certyfikatu, ale realnie poprawia działanie organizacji. Wdrożenie ISO pozwala poprawić kompetencje pracowników i komunikację wewnętrzną. Jednak to, co jest najważniejsze w większości branż - wdrożenie certyfikatu przekłada się na poprawę jakości oferowanych produktów lub usług. Zmianie na lepsze ulega także obsługa klienta, co jest kluczowe szczególnie w przypadku usług. Wysoki poziom obsługi klienta - a w zasadzie pacjenta - jest niezwykle istotny w branży medycznej. Najważniejsze przecież jest zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów, a wdrożenie norm jakości pozwoli znacznie poprawić ten element działania organizacji.

Jakie normy jakości są najkorzystniejsze dla instytucji w branży medycznej? Które z nich przyniosą największe korzyści? O czym warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.


Certyfikat ISO 9001 dla instytucji medycznych


Najczęściej wdrażanym certyfikatem w branży medycznej jest ISO 9001. Na popularność tej normy składa się kilka czynników sprawiających, że ISO 9001 zdaje się być wręcz stworzone dla instytucji z sektora medycznego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na specyfikę tej normy ISO. W założeniu ta norma zarządzania jakością reguluje procesy dotyczące jakości usług i towarów, a także podejście do klienta (Pacjenta). Ważnym aspektem jest możliwość wdrożenia ISO 9001 zarówno w niewielkiej instytucji, jak i organizacji o złożonej strukturze. Wdrażając w organizacji certyfikat ISO 9001 dajemy wyraźny znak pacjentom, a także organizacjom, z którymi współpracujemy, że kwestie jakości są dla nas priorytetowe.


Wdrożenie ISO 9001 w instytucji związanej z branżą medyczną to także zwiększenie szansy na uzyskanie lepszych wyników finansowych. Norma reguluje i systematyzuje wszelkie procesy odbywające się w firmie, co pozwala ujednolicić je pod względem jakości. Wysoka jakość oferowanych usług przyczynia się do wzrostu satysfakcji klientów - a to znów wzmocni relacje z obecnymi klientami-pacjentami i pozwoli uzyskać nowych. Posiadanie przez daną organizację ISO 9001 świadczy o tym, że można tę placówkę obdarzyć zaufaniem być pewnym jakości na najwyższym poziomie.


Norma ISO 9001 a kontrakt z NFZ


Należy jednak wiedzieć, że w przypadku branży medycznej, choć ISO 9001 czy inne normy nie są obligatoryjne, to warto poważnie rozważyć ich wdrożenie ze względu na dodatkowe punkty, które mogą mieć znaczenie w przypadku ubiegania się danej placówki o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli dana instytucja może pochwalić się ISO 9001, wówczas otrzymuje 2 dodatkowe punkty w postępowaniu ofertowym. To pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, a także zwiększyć szanse firmy na podpisanie kontraktu. To jednak niejedyna opcja uzyskania dodatkowych punktów.


Normy zarządzania jakością dla branży medycznej


Choć norma ISO 9001 jest z pewnością najpopularniejsza wśród instytucji z sektora medycznego, to nie oznacza to, że inne certyfikaty nie są stosowane. Wdrożenie ISO 14001 lub ISO 27001 to możliwość zdobycia kolejnego punktu za każdy z wymienionych certyfikatów. Oczywiście decydując się na wdrożenie certyfikatu należy pamiętać, że ISO 14001 dotycząca ochrony środowiska i ISO 27001 poruszająca kwestie BHP to szansa na poprawę działania organizacji - co z pewnością przełoży się na wydajność i osiągane wyniki.


Masz pytania dotyczące certyfikacji? Zapraszam do kontaktu lub złożenia zapytania ofertowego!