Brak efektów po wdrożeniu ISO 9001 - z czego to wynika?
Certyfikat ISO 9001 jest najczęściej wdrażaną normą jakości w przedsiębiorstwach - niezależnie od branży. Wraz z rosnącą popularnością ISO 9001 wzrastają także oczekiwania wobec tej normy - a w zasadzie korzyści, jakie ma przynieść firmie po wprowadzeniu. Czasem spotykamy się z sytuacją pewnego rozczarowania wśród osób zarządzających firmą. Przygotowania przeszły pomyślnie, audyt również, certyfikat jest i co dalej? Wiele osób spodziewa się po wdrożeniu ISO w firmie niezwykłych efektów, zmian w przedsiębiorstwie i rozwiązania wszystkich problemów. Tymczasem na brak efektów po wdrożeniu ISO 9001 może mieć wiele czynników występujących zarówno na etapie wdrażania, jak i już po certyfikacji.
ISO 9001 - uniwersalne rozwiązanie problemów?
Bardzo częstym problemem z ISO 9001 są oczekiwania, jakie mamy wobec tego certyfikatu. Mimo rosnącej świadomości dotyczącej tego, czym jest certyfikat ISO 9001 i zalet, jakie niesie ze sobą jego wdrożenie, to wciąż certyfikat ten często jest traktowany, jak lek na całe zło i wszelkie niepowodzenia firmy. Zgodnie z oczekiwaniami po wprowadzeniu ISO 9001 sprzedaż przedsiębiorstwa powinna znacznie wzrosnąć, zwroty i reklamacje przestaną w ogóle istnieć, a działy zaczną prężnie działać i komunikować się między sobą. Otóż to wszystko można osiągnąć dzięki wdrożeniu ISO 9001, jednak należy pamiętać, że w dużej mierze zależy to od zaangażowania wszystkich pracowników (zarówno kadry kierowniczej, jak i pracownicy niższego szczebla). Trzeba także pamiętać, że zmiany, jakie niesie ze sobą certyfikacja ISO mają charakter długofalowy, zatem trzeba czasem po prostu cierpliwie poczekać. Należy też uświadomić sobie, że samo posiadanie certyfikatu nie zapewni nam automatycznie większej sprzedaży. Żeby uniknąć rozczarowania, warto przed wyborem i przeprowadzeniem certyfikacji zrobić rozeznanie wśród Klientów. Czy certyfikat 9001 wpływa na ich decyzje zakupowe, czy może nie ma to dla nich znaczenia?
Zaangażowanie pracowników we wdrożenie certyfikatu ISO
Żeby wdrożenie certyfikatu ISO w firmie miało jakikolwiek sens, nie może być ono przeprowadzone tylko “na papierze”. Niestety czasem spotykamy się z takim nastawieniem - i to wśród pracowników kadry zarządzającej. Traktują oni certyfikację jako konieczność przygotowania dodatkowej dokumentacji, a swoje zaangażowanie ograniczają do złożenia podpisu. W momencie, gdy kadra zarządzająca zaangażuje się we wdrażanie normy jakości, wówczas przełoży się to także na działanie innych pracowników. Bywają też sytuacje, że zalecenia, jakie pojawiły się w czasie audytu nie zostają wdrożone. Często wynika to ze złej organizacji przedsiębiorstwa, a także… braku chęci zmiany takiej sytuacji. Niestety samo uzyskanie dokumentu certyfikatu ISO 9001 nie poprawi działania przedsiębiorstwa - do pełnego sukcesu potrzebna jest współpraca i zaangażowanie pracowników, których zmiany zainspirują do doskonalenia się.
Błędy przy wdrażaniu ISO 9001 wynikające z niewiedzy
W niektórych przypadkach wdrożenie ISO zamiast pomóc w lepszym działaniu firmy, spowalnia je, a w skrajnych przypadkach komplikuje niektóre procesy i utrudnia pracę. Przyczyną tego bywają liczne błędy na etapie wdrożenia certyfikatu. Często wiąże się to z próbami przygotowania firmy do certyfikacji we własnym zakresie. Co prawda w wytycznych ISO 9001 znajdziemy zalecenie, aby pełnomocnikiem był jeden z członków kadry zarządzającej. Jeżeli jednak na pełnomocnika wyznaczymy osobę, która nie ma doświadczenia i wiedzy z zakresu zarządzania jakością, wówczas ryzykujemy, że w czasie wdrożenia procesów wystąpią błędy i niedociągnięcia. Tymczasem wdrażanie ISO nie powinno przebiegać chaotycznie. Proces zmian warto zacząć od analizy struktury przedsiębiorstwa w celu jej uporządkowania i wyeliminowania ewentualnych przypadków duplikacji kompetencji, a także zbytnio wydłużonego obiegu dokumentów, czy zaburzonej komunikacji.
Chcesz profesjonalnie i sprawnie wdrożyć ISO 9001 w swojej firmie? Zapraszam do kontaktu.
Więcej informacji o zaletach i specyfice ISO 9001 znajdziesz na stronie ISO w pigułce.