Czym wyróżnia się doświadczony auditor ISO?

Wiele organizacji - niezależnie od ich wielkości i złożoności struktury decyduje się na wdrożenie ISO. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ certyfikat ISO pozwala na usystematyzowanie procesów, uporządkowanie działań, poprawę transparentności, udoskonalenie przeprowadzanych procesów oraz poprawę jakości świadczonych usług, lub wytwarzanych produktów. To przekłada się na zwiększenie zaufania klientów i poprawę konkurencyjności na rynku. Proces wdrożenia ISO i podporządkowanie dotychczasowej formy funkcjonowania przedsiębiorstwa do wymagań normy bywa niełatwy i często stresujący dla pracowników.


Ostatnim etapem w procesie certyfikacji ISO jest audit - najpierw wewnętrzny, przeprowadzany przez auditora wewnętrznego, a następnie autid zewnętrzny, przeprowadzony przez niezależnego auditora z zewnętrznej jednostki. Zadaniem auditora jest potwierdzenie zgodności wymagań dla normy ISO, która jest wdrażana w danej organizacji. Doświadczony auditor potrafi poprowadzić rozmowę z audytowanymi pracownikami w taki sposób, by zarazem uzyskać przydatne informacje, nie wprowadzając stresującej atmosfery. Oto najważniejsze cechy, którymi wyróżnia się doświadczony auditor.


Doskonała znajomość norm ISO


Choć wydaje się to oczywiste, to jednak wspomnimy, że auditor powinien posiadać wyczerpującą i aktualną wiedzę dotyczącą poszczególnych norm, którymi się zajmuje. Istotna jest znajomość nie tylko wytycznych standardów, ale także umiejętność ich interpretacji i dopasowania do specyfiki danej branży i wielkości organizacji. To umożliwia sprawne przeprowadzenie auditu w firmie, niezależnie od jej struktury i liczby procesów.


Wybierając auditora wewnętrznego, warto zapoznać się z jego kwalifikacjami i dotychczasowym doświadczeniem. Umożliwi to wybór doświadczonego auditora, który posiada wiedzę i doświadczenie związane z auditowaniem danej branży. Dzięki temu norma zostanie jeszcze lepiej wdrożona, co przełoży się na pomyślniejsze przejście auditu zewnętrznego i wykazanie mniejszej liczby niezgodności.


Bezstronność i doskonałe umiejętności analityczne


W przypadku auditora wewnętrznego istnieje możliwość wydelegowania do pełnienia tej funkcji jednego z pracowników, lub skorzystanie z usług specjalisty z firmy zewnętrznej. Profesjonalny auditor powinien w swojej ocenie kierować się wyłącznie faktami i pozostawać bezstronny, niezależnie od organizacji, w której przeprowadza audit.

Bardzo istotną cechą, którą powinien odznaczać się wykwalifikowany auditor jest umiejętność przeprowadzenia wnikliwej analizy. To pozwala na skuteczniejszą identyfikację niezgodności, a także identyfikację obszarów potencjalnego ryzyka. Zdolności analityczne auditora są pomocne przy określeniu procesów w organizacji i słabych miejsc, które wymagają poprawy i doskonalenia.


Umiejętność prowadzenia rozmowy z auditowanymi


W pracy auditora ważna jest nie tylko znajomość technik audytowych, a także metodologii sporządzania raportów i dokumentacji. Poza tzw. twardymi umiejętnościami, w wykonywaniu obowiązków auditora ważne są również umiejętności interpersonalne. Kluczowe jest, aby auditor rozmawiał z osobami audytowanymi, prowadził dialog w sposób naturalny, a nie prowadził przesłuchanie - co jest dodatkowo stresujące dla pracowników firmy. Odpowiednie poprowadzenie rozmowy pozwala stworzyć atmosferę współpracy mającej na celu doskonalenie procesów, a nie oceniającą kontrolę.


Doświadczony auditor ISO, a wsparcie na każdym etapie wdrożenia


Doświadczony auditor ISO wyróżnia się szeroką wiedzą techniczną, umiejętnością analizy procesów oraz skuteczną komunikacją. Jego zadaniem jest nie tylko identyfikowanie niezgodności, ale także wspieranie organizacji podczas wdrażania certyfikatu ISO, co przekłada się na większą efektywność i zgodność z międzynarodowymi standardami.